А якщо трапилося інакше? Якщо з часом, або в один прекрасний момент Ви виявляєте, що ванна стала матовою, шорсткою, на ній з’явився наліт, який неможливо відмити.
У цьому випадку, найгірші підозри, як правило, виправдовуються: емаль дорогоцінної ванни зіпсована. Це означає не просто заміна ванни, це значить ремонт у всьому санвузлі повністю, а в гіршому випадку, після побитих дверей, стін і кутів – у всій квартирі.
Причини зіпсованого покриття ванни.
Якщо чавунній ванні менше 5 років і відсутній заводський брак, то причина зіпсованої емалі може бути тільки одна: сучасні миючі засоби.
Справа в тому, що більшість сучасних миючих засобів містять кислоту (як правило щавлеву), яка агресивно діє на емаль ванни. Про це на етикетці зазначено, але як правило внизу і маленькими літерами. Підлість дійства таких засобів полягає в тому, що якщо емаль ванни міцна, то разїдається вона не з першого разу, а поступово. Іноді, в перебігу декількох років.
Що сталося?
Кислота у складі миючих засобів роз’їдає емаль. Емаль звичайної чавунної ванни складається з декількох шарів, верхній з яких так зване склоподібне покриття. Воно виходить в процесі випалу в печі під високою температурою і служить не тільки косметичним цілям. Інша функція склоподібного покриття – захист основного шару емалі.
Емаль під склоподібним покриттям дуже вразлива. А склоподібне покриття – ні. Тим не менш, сучасні засоби знищують і те, що є практично склом. Як відомо, на скло кислоти майже не діють. Але тонке і іноді не особливо якісне емалеве покриття сучасних чавунних ванн допомагають всяким Сілітам і кометам в створенні великих моральних і матеріальних проблем для її власника.
Найстрашніше тут зовсім не втрата косметичного виду ванни. Основна неприємність полягає в тому, що емаль ванни тепер стає вразливою абсолютно для всього – води, бруду з Вас, крупиць прального порошку і так далі. Все це дуже швидко починає залишати видаляються сліди, з’являються тріщини, брудно–жовті плями і в кінцевому рахунку користуватися ванною стає неможливо.
Типовий варіант вирішення проблеми/
Зазвичай після події ванній або користуються до певного стану, поки та не перетвориться на іржаве корито – а таке відбувається дуже швидко, або не чекають і роблять дії відразу.
Дій, по суті, небагато: найрадикальніше рішення, пов’язане з демонтажем кахлю, меблів ванної кімнати, а іноді і дверей – це заміна чавунної ванни. Інший варіант – ремонт. На сьогодні це акриловий вкладиш, наливна ванна або емалювання емалями на епоксілной основі.
Як зазначив, перший варіант радикальний. У моєму випадку, після щойно окончившегося практично капітального ремонту він був неприйнятний. Варіанти з акриловим вкладишем мають багато нарікань – вкладиші тріскаються, вода потрапляє в порожнині між вкладишем і ванною, протухає, це запах бруд і повторні ремонти.
Виконати ремонт методом наливна ванна так, щоб зовні була не відрізнити ванну від нової неможливо. При цьому покриття стає м’яким, вразливим для подряпин і служить недовго.
Емалювання епоксидними складами ще менш дієвий спосіб відновити емаль ванни, оскільки епоксидна емаль так само має набагато меншу стійкість в порівнянні із заводською і таке покриття прослужить кілька років.
Виходить, тупик? Трохи подумавши, я вирішив–таки поборотися за свою білосніжну красуню.
Альтернатива: полірування
Емаль ванни являє собою досить міцно і складно царапающеся покриття. Тим не менш, після довгих роздумів і проб було знайдено рішення. Це СВЕРХМЯГКАЯ абразивна
Автополіроль.
Попереджаю зрадів заздалегідь: робота довга, копітка і допускається таке тільки вручну. Орієнтовний час – від 5 до 20–30 годин. Природно з перервами, нам тепер поспішати нікуди.
УВАГА! Відновити можна тільки ту емаль, яка не має глибоких подряпин, тим більше тріщин і вьевшейся темних плям. Тобто білу матову шорстку емаль після миючих засобів, зокрема, Сіліт. Ні в якому разі не можна використовувати дриль з насадками, шліфмашинки та інші пристосування, ви пошкодите емаль ще більше!
Купуєте: один флакон такий поліролі, рекомендую: DoctorWax паста полірувальна “тонка“. І другу поліроль – TurtleWax для скла, теж абразивна поліроль, але більш міцна / делікатно працююча. Перша піде на початковий етап, друга на фінішний. Купуєте білі ганчірочки в рулоні, досить теж 1 рулону. І запасаєтеся терпінням.
Тонкою поліролью працюєте ділянками, круговими рухами втираючи її в емаль, на сиру (не чекаючи висихання, відразу). Чим довше і інтенсивніше поліруете так ділянку, тим краще. Потім наступний. І так всю ванну. Потім змиваєте губкою з рідким милом, витираєте / чекаєте поки висохне і по новій. Після того, як флакон витратите, якщо працювали на совість, ванна перестане бути матовою і шорсткою, але до дзеркальної, швидше за все, буде ще далеко.
Поліролью для скла працюєте після того, як витратите флакон першого поліролі. Тут спосіб роботи уже другий – наносите тонкий шар поліролі по всій ванній і чекаєте поки висохне. Далі круговими втираючими рухами маленькими ділянками її зчищають.
Результат від другої поліролі буде в залежності від того, наскільки проєдено склоподібне покриття. Першою поліролью ми грубо його затерли, другий заполіровивается до стану віддзеркалень навколишніх предметів. Як дзеркало – тобто стан нової вона може знайти тільки в случе несильних пошкоджень. В інших випадках буде гладкою і відображати, але блиск інший, як через матове скельце.
Як уникнути псування емальованого покриття ванни.
Ніколи не мити емаль кислотосодержащимі засобами !!! Найпоширеніші – Сіліт, комет, Санокс. Не можна мити пральними порошками і що то прати ними у ванній. Вкрай небажано мити ванну хлорсодержащими засобами – Доместос, Дося і т.д. у всякому разі ні в якому разі постійно. Кращий варіант це миття ванни раз на 3–4 дні губкою з рідким милом. Якщо погано відтирається – з господарським.
Бережіть свою білу красуню, і зможете із задоволенням користуватися їй довгі роки! Удачі.